SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA
SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA
Jak vypadá správné držení těla?
Svaly obvykle mívají své antagonisty (protichůdné svaly s opačnou funkcí) a jeden sval z této dvojice zpravidla bývá zatěžovaný více než ten druhý, čímž dochází k jeho zkrácení. To má za následek nevyvážený postoj a vznik disbalancí. Lepšího postoje tedy dosáhneme tím, že budeme protahovat zkrácený sval a častěji posilovat sval oslabený.
Pozice hlavy
Hlava by měla být spíše zasunutá dozadu. Nemělo by však přitom docházet k jejímu zaklánění (brada vždy svírá s krkem úhel 90 stupňů). Správné pozice hlavy dosáhneme klasickými cviky na protažení krčních svalů, tzn. klasickými úklony hlavy, rotací hlavy do stran či předklonem hlavy dopředu (snažíme se bradu tlačit k hrudníku).
Ramena dozadu a dolů
Zkrácené prsní svaly a přední část deltového svalu zapříčiňují předsunutí ramen dopředu. Zkrácená horní část trapézového svalu pak způsobuje zvedání ramen. Výsledkem je nehezké zakulacení hrudní páteře (hyperkyfóza), které se v kombinaci s předsunutou hlavou nazývá horním zkříženým syndromem. Zmíněné svaly je tedy nutné protahovat.Oslabenými svaly, které je třeba v tomto případě naopak posilovat, jsou svaly zádové (vyjma horní části trapézového svalu a svalů spodní části zad).
Pánev je mírně podsazená
Mírné podsazení pánve (to znamená pánev, resp. boky dopředu) je dalším významným znakem správného držení těla. Bez správného cvičení mnohdy dochází k rozvinutí dolního zkříženého syndromu.
Dolní zkřížený syndrom - prohnutí (hyperlordóza) bederní páteře - je dalším velmi častým problémem. Setkáváme se s ním zejména u žen. Tento "kačeří postoj" je způsoben zkrácenými svaly spodní části zad, zkrácenými ohybači kyčlí a naopak oslabenými břišními a hýžďovými svaly. Následkem jsou potom časté bolesti v oblasti beder - právě bederní páteř je totiž v důsledku prohnutí nadměrně zatěžována.
Důležité je zmínit,že lidé s dolním zkříženým syndromem by neměli provádět žádné cviky se zátěží ve stoje, jako jsou např. mrtvé tahy, dřepy s činkou nebo i běžné cviky s činkami. Cvičit by měli spíše vsedě či vleže a hlavně se potom zaměřit na posílení břišních a hýžďových svalů.
Poloha nohou
Správně bychom měli stát s nohama na šířku pánve, abychom nepřetěžovali kyčelní klouby. Dalším důležitým bodem jsou mírně pokrčená kolena - ve stoji by totiž nemělo docházet k úplnému propnutí nohou v kolenou, jelikož tak jsou přetěžovány kolenní klouby a vazy. Špičky nohou pak směřují dopředu (neměly by být vytáčeny do stran).