MOXOVÁNÍ
Jak a kde pomáhá moxování
Cítíte se promrzlí, unavení a s bolavými zády? Stůně u Vás celá rodina?
Pak byste v rámci terapie čínské medicíny měli zvolit metodu moxování, neboli požehování pelyňkem. Jednou z nejpříjemnějších terapií z oblasti tradiční čínské medicíny, které pomáhají našemu zdravému tělu a duchu.
Tisíce let stará metoda má za úkol prohřát tělo, prokrvit svalovou tkáň a rozhýbat energii. Prohřívají se akupunkturní body. Z hlediska moderní medicíny má moxování pozitivní účinky na imunitní systém, podporu regenerace organizmu, normalizaci vegetativních funkcí, podporu trávicího systému a účinně pomáhá zrelaxovat celé tělo. Dým, který při hoření vzniká má baktericidní účinky.
Moxování se z pohledu čínské medicíny nejčastěji indikuje při tzv. obrazu nedostatku yangu, neboť právě yang tělo zahřívá a udržuje na správné tělesné teplotě. Moxa se dále nejčastěji používá při onemocněních způsobených chladem, jako jsou např. : chronické onemocnění dýchacích cest, poruchy trávicího traktu, urologické a gynekologické nemoci, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů, depresí, vyčerpání a chronické únavy.
Jak moxování probíhá?
Při samotné aplikaci se obvykle využívá nepřímého prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy smotkem z pelyňku prohříváme danou část lidského těla ze vzdálenosti pár centimetrů od kůže. Aplikace by neměla pálit, měly byste pociťovat příjemné prohřátí dané oblasti. Mezi nejčastěji moxované oblasti se využívají body na dráze ledvin, žaludku, oblast bederní páteře a podbřišku. Moxování je vhodné pro všechny věkové kategorie.
KONTRINDIKACE
V těhotenství, horečka, vysoký krevní tlak
Dle starých čínských textů má moxa pozitivní vliv pro zachování zdraví a vitality do vysokého věku.
Autor: Aneta Gutwirtová